Otogeyik

Tam Versiyon: Uzmanların kilo vermek hakkında söylemediği 11 madde
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Yağları ortaya çıkaran şaşırtıcı yiyeceklerin düşündüğünüzden daha sağlıklı olduğunu biliyor musunuz? Uzmanlara göre, sağlıksız olduğunu ve kilo aldırdığını düşündüğünüz alışkanlıklar sizin kilo vermenize yardımcı olabiliyor.

Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre, kilo vermenize yardımcı ve herkesin kolayca uygulayabileceği basit yöntemler:

Göbek yağıyla savaşmak için yağ tüketmek zorundasınız: İşlenmiş yiyeceklerdeki doymuş yağ ile kurabiyelerde ve krakerlerdeki trans yağlar gibi kötü yağlar sağlığınız ve bel çevreniz için iyi değilken, doymamış yağlar bakımından zengin olan beslenme tarzı kilo vermenize bile yardım edebilir. Zeytinyağı, fındık, fıstık ve avokadodaki tekli doymamış yağ asitleri gibi iyi yağlar göbek yağının azaltılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca balık, birçok fındık, fıstık ve çekirdeklerde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri de vücut yağlarınızın azaltılmasına yardımcı olur. Çoklu doymamış yağ asitleri vücudunuzdaki yağları doymuş yağlardan daha hızlı yakıyor. Yağlar sizin uzun süre tok hissetmenize yardım ediyor.

Her gün çikolata yemek bel çevrenizi inceltebilir: Yağlarınızı azaltmak için kakao tüketin. Kakao birçok yiyecekten daha fazla antioksidan içeriyor ve makul ölçülerde tüketildiği takdirde kilo vermede oldukça faydalı. 2011 yılında "Journal of Nutrition" isimli dergide yayınlanan çalışmada, araştırmacılar kakaoda bulunan antioksidanların obez diyabetik fareler üzerindeki etkisini incelediler. Kakaonun farelerin aort damarlarındaki bozulmayı azalttığını ve böylece yağ depolanmasının köreldiğini tespit ettiler. Daha fazla kakao yemek için tatlandırılmamış kakao satın alın ve bunları sütünüze veya kahvenize ekleyin.

Süt ürünleri kilo vermeyi destekliyor: Bazı efsaneler süt ürünlerinin kilo vermeyi baltaladığı konusunda ısrar ediyor. Ancak bilim bunun doğru olmadığını söylüyor. Araştırmalar kalsiyum eksikliği olan kişilerin daha fazla yağ kütlesine sahip olduklarını ve iştahlarını daha az kontrol ettiğini gösteriyor. Yapılan çeşitli araştırmalar sayesinde yoğurt, az yağlı ya da yağsız peynir ile süt gibi kalsiyum kaynakları yağ eritmede daha etkili olduğu belirlendi. Tennessee Üniversitesi'nde düzenlenen araştırmada, günde 3 porsiyon süt ürünü yemenin obez kişilerde vücut yağını önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.

Erken ve hızlı kilo vermek en iyisidir: 2010 yılında Florida Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmada, araştırmacılar obeziteyle mücadele eden 262 orta yaş grubu kadının verilerini analiz ettiklerinde hızlı kilo vermenin daha fazla kilo kaybı ile uzun süre bunu korumayı sağladığını gösterdiler.

Tek başına egzersiz etkili bir kilo verme aracı değildir: Yıllarca insanlar istediklerini yiyebileceğini düşündüler. Çünkü çok fazla egzersizle aldıkları kalorileri yakabileceklerini sanıyorlardı. Ancak bir yılda yaklaşık 500 gram kadar kilo aldıklarını fark ettiler. Tek başına egzersiz toplam vücut ağırlığında yüzde 3'ten daha az düşüş sağlıyor.

Aşırı kilolu olmak ile sağlıklı kiloda olmak arasındaki fark önemlidir: Araştırma doğal olarak zayıf olan insanların otomatik olarak fazla kalorilerini yakmak için çeşitli yollar buluyor. İster inanın ister inanmayın, Mayo Clinic araştırmasına göre, huzursuzluk, esneme, saçlarınızı taramak, bulaşık yıkamak gibi günlük fiziksel aktiviteler günde 350'den fazla kalori yakabiliyor.

Uzun süreli kardiyo egzersizleri yağ yakmanıza yardım etmez: Maalesef koşu bandı, yürüyüş yolu gibi kardiyo çalışmaları kilo verme ve yağ yakmada başarılı değildir. Aerobik egzersiz enerji veriminizi artırmanızı gerektirir. Çünkü vücudumuz her zaman dengede kalmak için çalışıyor ve kilo verme çabalarını sabote edebiliyor.

Canınızın abur cubur istemesinin gerçek nedeni nedir? Siz de birçok ofis çalışanı gibiyseniz masa başı bir iş yağ artışını ikiye katlar. Günün büyük çoğunluğunu oturarak geçirme, zihinle ilgili ve bilgi tabanlı işler iştahınızı kontrol etmenizi zorlaştırır ve daha fazla kalori ve yağ tüketmenize yol açar. Canınız abur cubur isteyince yoğurt ya da küçük küçük doğradığınız havuçlarınızı yiyebilirsiniz.

Şeker kilo vermede kötü değildir: Amerikan Kalp Derneği'ne göre, insanlar günde ortalama 22 çay kaşığı şeker tüketiliyor. Şeker tüketimini azaltmak akıllı ve sağlıklı bir yoldur. Bal şeker yerine kullanıldığında kilo alımını ve şişmanlığı azaltmada gelecek vaat ediyor. Ayrıca bal antibakteriyal, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Kan şekeri kontrolü sağlayan bal iyi bir öksürük söktürücüdür ve bağışıklık sistemini destekler.

Uykusuzluk kalorilerin azalmasını engeller: Her gün ne kadar uyuduğunuz vücut kitlenizi doğrudan etkiliyor. Bir araştırmada, geceleri 8,5 saat uyuyan ve diyet yapan kişilerin yine diyet yapan ancak geceleri sadece 5,5 saat uyuyan kişilere oranla yüzde 56 daha fazla vücut yağı yaktıkları belirlendi. Kolombiya Üniversitesi'nde gerçekleştirilen başka bir araştırmada ise normalden birkaç saat az uyuyanlardın günde fazladan 300 kalori aldıkları tespit edildi.

Gizli kilo verme silahınız iyi bir hava filtresi olabilir: Birçok araştırma yiyeceklerimizin içine işleyen toksinlerin, kimyasalların, bileşenlerin ve kişisel bakım ürünlerinin ülkenin kolektif yağ kaybını etkilediğini gösteriyor. Ayrıca hava kirliliği de kötü yağların kısmen artışını sağlıyor. 2011 yılında Ohio Eyalet Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü'nde yapılan araştırmaya göre, hava kirliliğine maruz kalma insülin direncini tetikliyor, glukoz toleransını azaltıyor ve iltihabı artırıyor. Özellikle uzun süre hava kirliliğine maruz kalmanın şeker hastaları için önemli bir risk faktörü olduğu kaydedildi. Şeker hastalığı ile obezitenin yakın akraba olduğunu unutmayalım.
fındık ,fıstık,süt,balık hepsini gayet iii tüketiyorum bi numara yok hatta şekerde tüketiyorum :)kilo verme hususunda bende mi bir anormallik var acaba ?
Bence bu iş bünyeden bünyeye değişir, benden daha fazla abur cubur tüketen ama kilo alamayan tanıyorum. Enteresan çarpanlar var bu işin içinde Big Grin
(05-04-2012 00:02 )Ediz Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bence bu iş bünyeden bünyeye değişir, benden daha fazla abur cubur tüketen ama kilo alamayan tanıyorum. Enteresan çarpanlar var bu işin içinde Big Grin

Kesinlikle haklısın.
Her kişide aynı etkiyi gösterecek diye bir kural yok. Smile
Ben de kilo alamazdım alamazdım, şimdi veremiyorum Smile Angel
Her bünyenin yakışı farklı oluyor bana kalırsa da. Tıpkı arabalardaki gibi Big Grin
Yani "çivi çiviyi söker" deniyor. Doğru mu bu?
Hiiiç aklıma yatmadı. Bir türlü kilo vermek istemeyen birinin uydurması gibi geldi bana.
evet bünye ve genlerle alakalıShy
Haydi bakalım beyler ve hanımlar yeri gelmişken ne menem birşey olduğumuz ortaya çıksın.


Vücut kitle endex imizi hesaplıyoruz. Örnekli: boy=1.76 cm , kilo=86 kg.

Boyunuzun son durumunu ölçün ve karesini alın.(1.76 * 1.76= 3.097 ) gibi. sonuç daha uzun çıkabilir, bu 4 rakam yeterli.

Kilonuzu tartın ve yukarıda bulduğunuz ( boyunuzun karesi) sayıya bölün. ( 86 / 3.097=0.0277xx)

Baştaki sıfırları atın.27.7 sizin vücut kitle endex inizdir.Sonuç 18.5 dan aşşağı çıkarsa. zayıf,sıska, kikirik bişeysiniz. Rüzgarlı havalarda ağırlık taşımak zorundasınız.İyi tarafı ise , kadınlar sıfır bedenle mankenlik yapabilir, deri kemiğe yapışık olduğundan , aradaki doku hastalıklarından kurtulursunuz. Bi de kemik kırıklarında rontgen filmi çektirmeye gerek yoktur, dışarıdan çıplak gözle görülürler.

Sonuç 18.5- 25 arası ise. Türkiye de az rastlanan normal kilodasınız demektir. Sağda solda hava atabilirsiniz.

Sonuç25- 30 arasında ise. Şişmanlık başlamıştır. Kimse kabul etmez.Kadınların ben balık etiyim ayol dedikleri , erkeklerin ise benim karnım çok gaz yapıyor dedikleri durumdur.

Sonuç 30- 40 arasında ise. Harbiden obessiniz. Korse giymekle, karnınızı içeri çekmekle kendinizi kandırmayım. Yok benimki içki göbeği, içmesem iki günde gider laflarının modası artık geçti. Hemen sıkı diyete başlayın.

Sonuç 40 ve üstü ise. Sözümü dinleyip rejim yapmadığınız için artık obeslikten çıkıp morbit obes liğe terfi ettiniz. Artık ümit yok,diet falan yapmayın. Yemek içmek serbest, zaten yakında gidicisiniz. Giderayak kimseye sıkıntı vermeyin. Şimdiden bie calaskar ile anlaşın.

Hüsnü abiniz 29.9 = hafif şişman ( bu yaşta normal herhalde)
23,8

Sonuç 18.5- 25 arası ise. Türkiye de az rastlanan normal kilodasınız demektir. Sağda solda hava atabilirsiniz.

Big Grin
Benimki 1,78 boy ve 87kg ile 27,7 çıkıyor.
10kg vermem lazım ki 25 altına düşebileyim Sad
hemen hesaplıyorummm az durunBig Grin
yanlışmı hesaplıyorum abi 25.7 Huh
ama ben balıkkkkk etliyimmmm yaaa Tongue
(05-04-2012 13:38 )sudem Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]hemen hesaplıyorummm az durunBig Grin
yanlışmı hesaplıyorum abi 25.7 Huh
ama ben balıkkkkk etliyimmmm yaaa Tongue

Ekle bir fotoğrafını, yorumlayalım Big Grin
Walla her ne kadar vücud tipine ve genetiğe bağlı olsa da bence işin sırrı diyet-spor ve kardiyo da.

Oldukça zayıf biriydim, ne kadar yersem de kilo alamıyordum. ama akıllı bir diyet ve spora başladım kilolandım. Sonra yeme işini abarttım ve spor yapmama rağmen 90kg ya kadar çıktım. 90kg iken düzensiz tansiyon başladı. doktorum kilo ver dedi.

Yemek yemekten zevk alan ve çok yiyen biri olarak tekrar diyete girdim. Öyle sağda solda yazan abuk subuk diyetleri yapmadım ama. yediklerime dikkat ettim, porsiyonlarımı azalttım, yağı-şekeri azalttım. Mümkün olduğunca haşlama-ızgara yedim. Makarna-pirinç ve ekmeği kepekli tükettim. Yaklaşık 8 ay sonunda oldukça sağlıklı olarak 15kg verdim.

%22 olan yağ oranım kas kaybı olmadan %16 ya indi.

Ben kilo verme veya alma işinde tek tavsiyede bulunabilirm. Diyet-Spor-Kardiyo üçlüsünü büyük azimle yapmak.

Ne övdüm kendimi ha Smile
(05-04-2012 14:27 )viperking Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Walla her ne kadar vücud tipine ve genetiğe bağlı olsa da bence işin sırrı diyet-spor ve kardiyo da.

Oldukça zayıf biriydim, ne kadar yersem de kilo alamıyordum. ama akıllı bir diyet ve spora başladım kilolandım. Sonra yeme işini abarttım ve spor yapmama rağmen 90kg ya kadar çıktım. 90kg iken düzensiz tansiyon başladı. doktorum kilo ver dedi.

Yemek yemekten zevk alan ve çok yiyen biri olarak tekrar diyete girdim. Öyle sağda solda yazan abuk subuk diyetleri yapmadım ama. yediklerime dikkat ettim, porsiyonlarımı azalttım, yağı-şekeri azalttım. Mümkün olduğunca haşlama-ızgara yedim. Makarna-pirinç ve ekmeği kepekli tükettim. Yaklaşık 8 ay sonunda oldukça sağlıklı olarak 15kg verdim.

%22 olan yağ oranım kas kaybı olmadan %16 ya indi.

Ben kilo verme veya alma işinde tek tavsiyede bulunabilirm. Diyet-Spor-Kardiyo üçlüsünü büyük azimle yapmak.

Ne övdüm kendimi ha Smile

Bu dediklerinle alakalı olarak yüksek orandadır ama yine bana göre bünyeye göre değişir diyorum.
Eskiden çok zayıftım, öyle böyle değil ama. Kilo alamazdım. Ne zaman ki İngiltere'ye gittim 6 ay içinde 20 kilo aldım. Spor vs bir şey yapmadım. Sebebini bende çözemedim henüz ama durum böyle Smile Havası yaradı herhalde Smile
ben bu konuyu açanınn Smile))))
ne gerek var böle saçma şeylere.matematiği hayata geçirin dediysek bu kadarda demedik amaSmile))
aaaaa ne ayıpppSmile)) Rolleyes
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Referans URL