Otogeyik

Tam Versiyon: Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2
Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)

Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı Türkiye?de daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşılması amacı ile Sağlıkta Dönüşüm Projesini yürürlüğe koymuş ve bu program kapsamındaki çalışmaları büyük ölçüde gerçekleştirmiştir. Bu programın en önemli çalışmalarından biri de Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) dir.

MHRS nedir?
MHRS; vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2. ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden veya web üzerinden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır.

MHRS'nin amaçları nelerdir?
Hastanelerde daha iyi bir kaynak planlanması (iş gücü ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli planlanması) yapılarak vatandaş/hasta memnuniyetinin artırılması, hastanelerde kuyrukların azaltılması.
Hastanelerde kaynak kullanımının ve dağıtımının ölçülmesi (iş gücü, makine ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli uygulanması)suretiyle; sağlık hizmetleri sunumunun, verim ve kalitesinin artırılması.
MHRS verileriyle, sağlık politikaları geliştirilmesine yardımcı olunması.
Randevu nasıl alınır?
ALO 182 aranarak;
Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır.
182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.
Vatandaş randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir.
Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.
Web'den;
Vatandaşlar, 182?nin yanı sıra şu an 80 ilde uygulanmakta olan Online Randevu Sistemi aracılığıyla randevu alabilmektedir. Kısa süre içerisinde Web Randevu Sistemi İstanbul'un da MHRS kapsamına girmesiyle tüm Türkiye'de uygulanacaktır.
Vatandaşlar, randevu almak istedikleri MHRS kapsamında olan hastanelerin internet sitelerindeki Online Randevu linkine basarak, Vatandaş Giriş ekranından kayıt oluşturup randevu alabilmektedir.
Randevu nasıl iptal edilir?
ALO 182 aranarak;
Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. Bu arama randevu zamanından en az yarım saat önce yapılmalıdır.
182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.
Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.
Web?den;
MHRS Online Randevu ekranına T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır.
Randevu Geçmişi kısmına tıklayarak alınmış olunan tüm randevu bilgilerine erişilir ve Randevu iptal işlemi bu kısımdan yapılır.
Randevu iptali için Randevu iptal kısmına tıklayarak randevu iptal edilir.
NOT: Vatandaş öncelikle hastanede (MHRS) Hasta Kabul standında giriş işlemleri yapacağından yeterli bir süre önce (örn. 10-20 dak. önce) hastaneye gidilmelidir.


Çok iyi, oturduğumuz yerden randevu alabileceğiz. Hatta daha önceden de yapıyorduk ama merkezi bir yere toplanmış. Bu şekilde olması gerekiyor zaten. Buraya kadar çok memnunum

Amaaaaaa

Sağlık Bakanlığının acilen resimdeki konuya çözüm bulması gerekmektedir. Zira 2012 yılındayız.
[attachment=230]
Resmi açmadan önce tahmin etmiştim çok kötü Big GrinBig Grin
Ne kadar ideal, ne kadar güzel bir tablo değil mi?
Bu sistem ancak ideal hasta sayısı olan 20-25 hastaya bakıldığında düzgün ce yürür. Masa başından amarikan sistemi, alman sistemi böyle yürüyor bizdede böyle olmalı hastalarımız rahat etmeli diyorsanız , kendi hastanelerinizdeki işleyiş tarzını, doktor sayısını bilmiyorsunuz demektir.

Sen 10-15 gün önceden saat 10.30 a randevü aldın, 10 dak. önceden de geldin değil mi. Kapıda o gün gelip saat 6 dan 7 den beri bekleyen aynı doktordan sıra almış 30 - 40 kişi göreceksin. O hastaların ne kadar cazgır hasta olduklarını, kapıya doğru yaptığın yaklaşma hareketinde anlayacaksın. En az 3-5 tanesiyle sıra kavgası yapacaksın.
Sırası gelen bir hastayla birlikte sende içeri dalacaksın . İçerideki dr. a kızarak hesap soracaksın. Dr da sana dışarıdan randevü alan 4-5 kişi olduğunu ama bilgisayarın bunları saati gelince devreye sokmadığını söyleyecek. Sonrada o kızdığın Dr.a biraz sonra derdini anlatıp derdine deva olmasını bekliyeceksin.

Giden Dr. yerine yenisi atanmadıktan sonra reandevü aldığınız , Dr. unu seçebilirsin laflarıda yakında askıda kalacaktır.

Bu çalışmalar ve yenilikler hakikatten güzel , hasta yararına olan şeyler ama önce alt yapıyı tamamlamak ve de sonradan başlamak lazım. Masa başından ben yaptım olduyla yürümüyor işler.
Hüsnü Abinin şu sözüne "Bu çalışmalar ve yenilikler hakikatten güzel , hasta yararına olan şeyler ama önce alt yapıyı tamamlamak ve de sonradan başlamak lazım. Masa başından ben yaptım olduyla yürümüyor işler. " ekleme yapmak istiyorum

Abi bence Türk milleti ilk önce kendini düzeltmeli. Her geçen gün daha da çığrından çıkıyoruz.
Doğru söze ne denir.
Bu arada sağlık bakanlığı web sitesinden mail ile şikayette bulunayim dedim.Girdim web sayfasina iletişim adresi arıyorum ama o da ne? Koskoca bakanlik sayfamizda şikayetlerimizi bildire bileceğimiz mail adresi yok.
Savaş ım böyle işler için bakanlığımızı yorma önce bana de bakayım şikayetini.
Big GrinBig Grin
Olsa ne olur ki?

Gerçi emniyete attığım şikayete geri dönüş yapmışlardı...
Geri dönüş yapıyorlar abi. Hatta küfür etsen bile teşekkür ederiz diyorlar en sevdiğim huyları da bu Big Grin


Bu arada MHRS'ye bilgi amaçlı dün akşam yazmıştım bu sabah geri dönmüşler ben de tekrar geri döndüm. Sizce beni kale alırlar mı veya ergenekondan içeri girer miyim ?

Merhaba

Merkezi randevu internet adresi üzerinden randevu almak istiyoruz. Daha önce bir sonraki güne alabilmiştik. Bugün 1 Mayıs 2012 ve bize randevu verdiği tarih 31 Mayıs 2012 tarihidir. Burada bir yanlışlık mı var ? Günlük randevu alınıyor diye biliyorduk değişiklik mi oldu bu konular hakkında bilgi almak istiyoruz.

Ek de girilen bilgiler sonrasında bize gün verdiği tarihleri görebilirsiniz.

S.D.


Merhaba
MHRS ‘ de en erken 1, en geç 30 gün sonraya randevu verilebilmesi MHRS iş kuralıdır.Randevuların dolu olduğu durumlarda en yakın randevu tarihi ekrana gelmektedir.31 Mayıs tarihine kadar randevular dolu olduğu için sistemde bu şekilde görülmektedir.
Sağlıklı günler dilerim...


Bu sistem baştan aşağı yanlış. Ben randevu alacağım 30 gün sonraya verilecek ve vefat ettiğimde kimse sorumlu olmayacak. Acil durumsa acile gidin diyeceksiniz ama acil de ağrı kesici verip yarın ssk’ya gel diyecek ama yarına alamıyorsunuz işte. Gerçi siz durumları bizden iyi biliyorsunuzdur. Hani gelişen ülkeyiz, güçlü Türkiye’yiz, hedeflerimiz var 2023.. ama demek ki tırt. Sözüm kişisel olarak size değil, sistemin yanlışlığına. Ve ben vergi veren birisi olarak iyi hizmet almak istiyorum yaşadığım İstanbul’da. Yani Türkiye’nin en gelişmiş şehrinde…. (Bu arada doğudan da örnek vereyim; vergisini vermeyen, elektrik ve suyunu kaçak olarak en yüksek kullanan illerimizden birinden randevu almaya çalıştığımda ertesi güne alabiliyorum. Gelişmiş tanımını bu yüzden kullandım, bu olsa gerek.)

Peki sağlık bakanlığına ben şikayetimi nasıl bildirebilirim. Web sitesinde iletişim bölümünde bir mail adresi aradım ama koca Sağlık Bakanlığımızın internet sitesinde iletişim için bir mail adresi yok.
Son yazdığınız sağlıklı günler dileklerinize aynen katılıyorum. Bu ülkede sağlıksız olmamak lazım.

Teşekkürler yardımlarınız için, sağlığınıza dikkat edin 
S.D.


Merhaba Savaş Bey,
MHRS’de randevu saatlerini hastaneler planlamakta ve planlanan bu saatlere randevu oluşturulmaktadır. İstanbul ili MHRS’ye yeni geçtiği için hem sisteme olan meraktan hem de yoğun talepten ötürü randevular kısa sürede dolmaktadır. İlerleyen zamanlarda sistem sizlere daha iyi hizmet verir hale gelecektir. Şikayetinizi 184 SABİM hattına iletebilirsiniz.
İyi günler dilerim...


Smile


Eskiye göre sistem çok daha iyi oldu kabul. Ama yeterli gelmiyor ve bizim sadece şikayet iletmemizle kalıyor.

Son olarak sağlığınıza dikkat edin. Mangal yapmayın zararlıdır, meyve yiyin bol bol Big Grin
Ben çok memnunum.
Acil olmadığı sürece, randevu alıp gittiğinde hiiç sıra beklemeden muayene olabiliyorsun.
Demekki iyi şeyler olabiliyormuş.
(03-05-2012 16:29 )Gökhan Ertürk Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ben çok memnunum.
Acil olmadığı sürece, randevu alıp gittiğinde hiiç sıra beklemeden muayene olabiliyorsun.
Demekki iyi şeyler olabiliyormuş.

İşte abi sorun orada, randevu alıp gidebilmek. yoksa sonrasında biz de memnunuz Smile
En son bu şekilde internetten sıra alıp gittiğimizde, yaklaşık 30-35 metrelik bir kuyrukla karşılaştık. İnternetten sıra alanlar da dahil bu sıraya girip barkod alması gerekiyormuş. 30 senede etmediğim kadar çok küfür ettikten sonra annemi alıp başka bir hastaneye götürmüştüm. sopa
Demekki bu iş taşra için iyiymiş.
Bu arada dün acil'e gittik babamın dizi için. GÜn içi polikliniğe gel dedi doktor. Randevu alamamaktan bahsettik. 65 yaş ve üstü sıra almadan direk gelebilir dedi doktor. Numara almaya gerek yokmuş ama tabi gelindiğinde yine beklenecek hangi arada girer belli değil çünkü randevu saatlerinin arası 5'er dakika.
Sayfa: 1 2
Referans URL