Otogeyik

Tam Versiyon: Başağrısıyla mücadele etmenin akıllı yolları
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Özellikle yaz sıcağından isterse migren sebebiyle, isterse daha az ağrılı gerilim tipi baş ağrısı olsun tümünde ağrıyı tetikleyen bir durum vardır. Bu ağrı kimi zaman parlak bir lamba veya bilgisayar ekranı olabilir.

Health.com isimli intertet sitesinde yer alan habere göre, başağrısı tetikleyicileri ve ağrıyla nasıl başa çıkabilirsiniz:

Stres: "Cephalalgia" isimli dergide yer alan habere göre, tüm migren ağrılarının yüzde 80'inden stres sebebiyledir. Çünkü stres kortizol ve adrenalinde iniş-çıkışlara yol açar ve bu da ağrı ve bulantı yapar. Stres aynı zamanda dişlerinizi ve boyun kaslarınızı sıkmanıza yol açar. Bu nedenle de boyun ağrısına ve gerilim tipi başağrısı başlar. Bu durumda derin derin nefes alıp verme ve masaj size yardımcı olacaktır.

Hormonlar: Hamilelik, menopoz öncesi ve menopoz dönemi boyunca hormonlardaki düzensizlikler de migrene yol açabilir. Bu dönemlerde naproksen ya da ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Hava değişikliği: "Neurology" isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, migren hastaları hava sıcaklıkları arttığı zaman baş ağrısından daha fazla şikayet ederler. Barometrik basınçtaki (atmosferdeki havanın yoğunluğu) değişiklikler baş ağrısına yol açabilir. Sıcak havada baş ağrısı çekmek istemiyorsanız, aspirin ya da ibuprofen gibi analjezik, antipiretik ve antienflamatuar etkili ilaçları ecza dolabınızda bulundurmayı unutmayın.

İyi uyuyamama: Uykusuzluk serotonin hormonunun seviyesinin düşük olmasıyla ilgilidir. Bu da beyninizdeki kan damarlarının şişmesine yol açar. Bunu önlemek için hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve sabahları da aynı saatte uyanın. Kafeini azaltın ve düzenli olarak egzersiz yapın.

Kötü koku: Çevrenizde kötü bir koku fark ettiğinizde, sinirleriniz baş ağrısına yol açan maddeler salgılayacaktır. Eğer kokulara karşı hassasiyetiniz varsa, parfüm ya da kokulu temizlik ürünleri, sabunlar ya da mumlar kullanmaktan vazgeçin.

Parlak ışık: Florasan ampullerden, bilgisayar ekranından ve hatta güneşten gelen parlak ışık, trigeminal siniri tetikleyebilir ve bu durum da baş ağrısına yol açabilir. Mümkünse florasan ışıklarını daha yumuşak ışık veren ampullerle değiştirin. Bilgisayarınızın ekranına da parlaklığı önleyici filtre yerleştirebilirsiniz. Bilgisayar kullanımını en aza indirmeniz de bu konuda yardımcı olur.

Yanlış beslenme: Tiramin (özellikle fermente ürünlerde bulunur) içeren süt ürünleri, salamura ürünler ve soya sosu gibi gıdalar, nitrat içeren salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler ile fenilalanin isimli aminoasit içeren çikolata migreni tetikleyebilir. Bu üç madde kan damarlarını daraltıp genişleterek migrene yol açar. Düzenli olarak su için, bu tür yiyeceklerden uzak durun ve kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardım eden gıdalar tüketin.

Migrenin yeni çaresi: Her ne kadar doktorlar yıllardır migren için botoks tedavisini kullansalar da Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), geçtiğimiz günlerde botoksa onay verdi. Ortalama bir botoks tedavisi baş ve boyun bölgesindeki 7 alana uygulanan 31 enjeksiyon içerir. 3 ayda bir tekrarlanması öneriliyor. Ancak botoks yaptırmak için dermatologa ya da ayak üstü tedavi yapan merkezlere gitmeyin, bunun yerine sizin bugüne kadar yaşadığınız sıkıntıları bilen kendi doktorunuz olan nörologa müracaat edin.
yatarsın çıtırın kucağına ,hem başını kaşır hemde masaj yapar,ne stres kalır ne başağrısı Big Grin
İşin erbabı söyleyince ne güzel oluyor.
(16-07-2012 09:26 )Hüsnü Gürsu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]İşin erbabı söyleyince ne güzel oluyor.

Big Grin ama öyle değilmi Hüsnü abi...
öyle tabii..hatda başı ağrıyan güçlü , kuvvetli ise masaj yapanların 2 tane olması tavsiye edilir.Big Grin
Biz yaştakilere bir tane yeter sanırım
Yahu bu hormonel değişiklikler gençler, ergenler falan yaşamayacak mıydı Smile gyk
(16-07-2012 11:49 )semavi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Yahu bu hormonel değişiklikler gençler, ergenler falan yaşamayacak mıydı Smile gyk

gençlerin derdi turboydu,daha fazla beygirdi vs...bu konulara zamanları kalmıyor Big Grin
Bana artık böö geldi beygir olaylarından Smile

Guzuyuda volvoyuda satıp, yeni, düşük kmde, donanımlı bir araç alıp devam edeceğim Smile
(16-07-2012 14:44 )semavi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bana artık böö geldi beygir olaylarından Smile

Guzuyuda volvoyuda satıp, yeni, düşük kmde, donanımlı bir araç alıp devam edeceğim Smile

bence de öyle yap yeter uğraşdığın Cool
90. yıl var çakalım hemen Big Grin
Referans URL