Otogeyik

Tam Versiyon: Kabızlık belirtileri
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2
Kabızlık çok öznel, kişiye göre değişen bir şikayet olduğu için bazen hastalar farklı dışkılama alışkanlığını kabızlık olarak değerlendirebilirler. Her gün dışkılama yapmamayı kabızlık sayabilirler.

Hekim olarak kabızlığı aşağıda sayacağımız değişikliklerden birinin varlığı olarak tarif edebiliriz. Dışkılama esnasında fazla ıkınma ihtiyacı, sürekli sert dışkılama, dışkılama sonrası tam boşalamama hissi, dışkılamaya elle destek ihtiyacı ve 3-4 günde bir dışkılamak. Tabi bu durumların arada sırada olması kabızlık olarak değerlendirilmez.Kabızlık her yaşta görülmesine rağmen yaşlılarda,bebeklerde,çocuklarda ve bayanlarda daha sık görülür.Kronik (müzmin) kabızlık; genellikle yaşlılarda görülen ve uzun zamandır olan kabızlık şeklidir; bazı ilaçlar, bağırsakları etkileyen bazı hastalıklar bu tür kabızlığa yol açar.

Akut kabızlık yeni gelişen kabızlık şeklidir. Sebebinin ne olduğu araştırmak gereklidir.

Haftalık dışkılama sayısında azalma (Normalden daha az bağırsak hareketleri)
Kuru, sert dışkı ve bunların geçişinde zorlanma ve ağrı hissi
Dışkılamadan sonrada rektumda (kalın bağırsağın son kısmı) dolgunluk ve tam boşalamama hissi
Yukarıdaki belirtileri olan bireylerde kabızlık rahatsızlığı nedeniyle doktor kontrolü gerekebilir.

Kabızlığın nedenini anlamak için vücudun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekir. Zaman zaman diyet ve egzersizle bu ihtiyaçlar değişebilir. Bazı hastalıklarda vücut kabızlığı da içeren belirtiler verebilir.

Normalde günlük tüketilmesi gereken lif miktarı 25-30 gram kadardır. Modern yaşam ve hızlı, kolay yemek çözümleri ile günlük alınan lif miktarının azalması kabızlığa yol açar.

İnsanların %70-80 kadarı yaşamlarında bir dönem kabızlıktan şikayet ederler. Kısa süreli ve tekrarlanmayan kabızlık genelde alışkanlıklarımızın kısa süreli değişmesi ile meydana gelir.

Birçok faktör kabızlığa neden olabilir. Başlıcaları şunlardır:

Kötü beslenme alışkanlığı (fazla miktarda kafein alımı, düzensiz beslenme zamanları gibi)
Diyetteki yetersiz fiber (lif)
Az egzersiz yapma
Az sıvı alma
Bağırsak hareketlerini kendi isteğiyle engellemek
Stres ve anksiyete
Rutin hayatta değişiklikler. (Hamilelik veya seyahat gibi)
Kullanılan ilaçların yan etkileri
İlritabıl bağırsak sendromu
Tıkanıklığa neden olan bağırsak hastalıkları (ör: kanser, Crohn Hastalığı, divertikül)
Cerrahi tedavi (karın içi yapışıklıklar, Hirschsprung hastalığı)eri


* Öncelikle hastanın gerçekten kabız olup olmadığına karar vermek gerekir. Bazı hastalar her gün dışkılama yapmadıklarında kendilerinde kabızlık var zannedebilirler.

* Hekim olarak kabız olduğu belirlediğimiz kişilerde kabızlığın süresini ve başlangıç zamanını sorguluyoruz. Bebeklikten beri olanlara başka, genç yaşta başlayıp uzun zamandır olanlara başka, son zamanlarda yeni başlamış kabızlığa yaklaşım başkadır. Kabızlıkla beraber yandaş şikayetler sorgulanır; kanama, zayıflama, halsizlik, karın ağrısı, şişkinlik hissi gibi.

* Ardından anal (makat) bölgenin muayenesi yapılır, basur, çatlak, abse, gibi hastalıkların olup olmadığı kontrol edilir. Bazı hastalarda barsakların içini görmek için kolonoskopi, bağırsakların çalışma hızının tesbiti gibi daha ileri tetkikler yapmak gerekir.

* Kabızlığın sorgulaması her hastaya yapılır. Bu sorgulama sonrası genellikle hekim sebebini belirler ve tedavisini verir. Bazen bu tedavi sonucunda kabızlık düzelmez. Bu durumda hastalara tetkik yapmak gerekebilir. Ya da hastaların az bir kısmında ilk muayene sonrası bir tedaviye başlamadan bu tetkikleri yapmak gerekir. Tetkikler sonucunda kabızlık sebebine göre gereken tedavi verilir.

Eğer belirli bir sebep bulunduysa o sebebe yönelik tedavi yapmak gerekir. Sebep belli değilse ilk olarak yiyeceklerdeki lif miktarını artırmak, bol meyve sebze yemek ve sıvı alımını artırmak faydalı olur. Yaşlı insanlara biraz hareket etmeleri, yürüyüş yapmaları önerilir. Bu şekilde kabızlık düzelmezse ilaçlarla tedavi başlanır.


Özellikle bol lifli ve posalı yiyecekler kabızlığı düzeltmek için yararlıdır. Meyve ve sebzenin bol tüketilmesi, kayısı, incir, zeytinyağı, baklagiller bol posalı olduklarından kabızlığı düzeltmekte faydalıdırlar. Ülkemiz ve Türk mutfağı bu bakımdan şanslıdır.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek, kabızlıktan kurtulmanızı sağlayabilir.

Sürekli kabızlık problemi mi yaşıyorsunuz? Ne yapmanız gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa ya da türlü şeyler deneyip başarılı olamadıysanız, aşağıda önerilen 10 maddeyi uygulayın.
Her ana öğününüzde mutlaka yeşillik, salata tüketin.
Hiç yağ içermeyen öğünler tüketmemeye özen gösterin. Yeterli miktarda yağ, özellikle bağırsakların düzgün ve verimli çalışması için gereklidir.
Haftada en az 3-4 gün kuru baklagil tüketmeye özen gösterin.
Haftada 5-6 kez sebze yemeği tüketin. Her gün bir öğününüzde sebze yemeği tercihedin.
Kabızlığı engelleyen meyveler tüketin: Erik, elma, şeftali, portakal, armut, ananas, üzüm, kuru erik, greyfurt ve portakal bunlardan bazılarıdır.
Kabızlığı engelleyen sebzelere ise; ıspanak, karnabahar, domates, marul, soğan, şalgam,kereviz, yaban havucu örnek olarak verilebilir.
Düzenli su tüketimi çok önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketin.
Kafeinli içecekler, suyun vücuttan atılımına sebep olduğundan az tüketilmelidir. Çay,kahve ve kola gibi kafeinli içecekleri tüketmemeye özen gösterin.
Beyaz ekmek ve beyaz undan yapılmış gıdalar az lif içerdiğinden sindirime yardımcı olmazlar.
Hareketsiz yaşam tarzı kabızlığın en sevdiği yaşam şeklidir. Günlük aktivitenizi artırmaya çalışın.
Patates kızartması, hamburger, pizza gibi rafine ve işlenmiş yiyecekler kabızlığı tetikler. Bunları tüketmemeye özen gösterin.
Kaynak
Bilgiler için teşekkürler.
Smile

Shotokan Mobil cihazından Tepetaklak ile gönderildi. Smile
çok muhteşem boktan bir konu incelemesi olmuş teşekkürlerBig GrinBig Grin
Evet cok boktan bir konu ama neticede sağlık bu. Çeken bilir Smile

Shotokan Mobil cihazından Tepetaklak ile gönderildi. Smile
(26-01-2014 11:08 )Mustafa Güneş Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Evet cok boktan bir konu ama neticede sağlık bu. Çeken bilir Smile

Shotokan Mobil cihazından Tepetaklak ile gönderildi. Smile

geyikten sağlığa al o zamanBig Grin
Tepetaklak ile bağlıyım şuan. Sen Hallet Smile

Shotokan Mobil cihazından Tepetaklak ile gönderildi. Smile
Güncel bir konu, teşekkürler Ercan.
Çıkan sert dışkının üzerinde kırmızı veye vişne çürüğü renginde kan bulaşığı görürseniz hemen Dr a görünün. Çıkardığınız nesneyi gözlemlemeyi de adet edininiz.
Ardımda bıraktığım seyi incelemek gibi bir huyum yok abi Smile
Eline al da mıncıkla demiyoruz,şöyle bir göz atıcan.
Rengine, kıvamına, yabancı madde içeriyor mu, suyun altında keser sapı gibi mi yatıyor yoksa suyun üstünde patlamış mısır gibi mi yüzüyor bunlara bakacaksın.
Jop gibi kondurduysan sorun yani Big Grin

Ben düz barsağım Smile günde 2-3 Big Grin Babada var ama sorun Sad
peki tuvalette maksimum iki saat oturupta durağa gidince otobüsün gelmesine elli saniye kala sıkışıp tuvalete koşmanın manası nedir açıklayın
(27-01-2014 20:38 )rsc86 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]peki tuvalette maksimum iki saat oturupta durağa gidince otobüsün gelmesine elli saniye kala sıkışıp tuvalete koşmanın manası nedir açıklayın

ABİ SENİN OTOBÜS KARAVAN DEYİLMİYDİ SENİN İŞ KOLAY İÇERDE HALLEDERSİN
(27-01-2014 22:09 )demir karavan Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(27-01-2014 20:38 )rsc86 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]peki tuvalette maksimum iki saat oturupta durağa gidince otobüsün gelmesine elli saniye kala sıkışıp tuvalete koşmanın manası nedir açıklayın

ABİ SENİN OTOBÜS KARAVAN DEYİLMİYDİ SENİN İŞ KOLAY İÇERDE HALLEDERSİN
nerrde benimkisi 560 numaralı pınarbaşı halkapınar metro otobüsü karabüsüm olsa çekerim işyerinin önüne veya içine orda kalırım
bi ara hayel etmiştin ondan anımsadım

loto veya yılbaşı piyangosu bana çıkarsa bir otobüsü karavanna çevirip dünya turuna çıkma hayalim var
ayy ben nası görmemişim bu konuyu yavvhuuuSmile)
şahsen 2.5 senedir bizim evde busenin bilerek kakasını tutması, tuttukça sertleşmesi sertleştikçe yaparken acıması,acıdıkça tutması, tuttukça sertleşmesi...... kısır döngüsü yaşadığımz için kaka yaptığımız günler evde bayram havasıBig GrinBig Grin
amanında buse kaka yaptı hobaaa tıs tıs tıs şeklinde yaptığımız kutlamalar efendime söyliyim gündüz havai fişek atmalar 101 parse top atışı melih gökçekin görgüsüzlüğünü geçmiş durumdayız.
hakaten büyüklerin yaşaması bi yana çoluk çocuğun bu sorunu yaşaması daha bi fena oluyor.
Sayfa: 1 2
Referans URL